`

מומחי בריאות ביניהם מומחי המרכז האמריקאי לבקרה ומניעת מחלות טוענים כי אנשים אשר חוסנו בשתי מנות חיסון, לעיתים נדירות חולים ועל כן יכולים לחזור לשגרת החיים אליה היו רגילים.

"אם אתה מחוסן לחלוטין, אתה יכול להתחיל לעשות את הדברים שהפסקת לעשות בגלל המגיפה." פירוש הדבר כי אין יותר מסיכות, אין ריחוק חברתי בתוך הבית או מחוצה לו. 

חדשות טובות, כולנו חיכינו לרגע זה. נכנסנו לאס"ק - אווירת סוף קורונה.

או בראשי התיבות הצבאיים שכה אוהבים להשתמש בהם; אווירת סוף קורס, זורקים כובעים/כומתות ואנחנו זורקים מסיכות. 

מחוסנים בבית האבות ונגיף קורונה

 

הבטיחו לנו שהחיסון יחזיר אותנו לחיים נורמליים

פתחנו את הבית למבקרים, מועדון הברידג' חזר לפעול ברוב תפארתו, נפתחו כל החוגים, יצאנו לטייל, חזרו ערבי התרבות, המסעדה חזרה לפעול כמעט כרגיל, הדיירים והעובדים חזרו לאכול בחברותא. 

זמן קצר עבר והתבשרנו במושג חדש וריאנט שמו. החוקרים אמרו כי תמיד וריאנטים הם חלק בלתי נפרד ממגיפות וכל פעם עלול להופיע וריאנט אלים ומדבק יותר. הבחנו כי התעורר בליבם הספק לגבי האם החיסונים מגינים בפניו.

וריאנט אלפא מדבק יותר מהנגיף המקורי עם זאת החיסונים ממש יעילים נגדו. מול נגיף בטא המכונה הנגיף הדרום אפריקאי הם פחות יעילים מאחר שהתגלו יותר מקרים מהצפוי של הדבקות מווריאנט זה. 

יש חוקרים האומרים כי וריאנט זה מדבק באותה מידה כמו וריאנט אלפא ואולי אפילו פחות. 

אולם, וריאנט דלתא המכונה הווריאנט ההודי מדבק בכ-60% יותר מווריאנט אלפא. 

 

מחקרים ראשוניים מראים שהחיסונים מעט פחות יעילים נגדו. 88% יעילות לעומת כ- 94% מול וריאנט אלפא. בכל מקרה מניתוח אפידמיולוגי של שירותי בריאות ציבור במשרד הבריאות החל מה – 6 בינואר ישנה ירידה במועילות החיסון, במניעת הדבקה ומניעת מחלה עם תסמינים ל- 64% עם זאת מועילות החיסון במניעת אשפוזים ותחלואה קשה בנגיף הקורונה נאמדת ב 93%. 

לאור התפרצות וריאנט הדלתא התחסנו כבר בארץ למעלה מ 20,000 מתחסנים ביממה מתחת לגיל 16. 

 

קיימים נתונים סותרים בין מחקרים במדינות כמו אנגליה, קנדה, סינגפור, סקוטלנד, ישראל באשר ליעילות החיסון אחרי קבלת 2 מנות ובמניעת ההדבקה בווריאנט דלתא. 

יש אומרים כי המחקר בארץ משקף נכון יותר את המציאות. וגם מציאות זו טופחת על פנינו. 

 

כפי שנאמר גם אם החיסון לא מונע לגמרי הדבקה או גורם למחלה קלה, הוא ללא ספק מונע מחלה קשה, אשפוזים וסיבוכים מסכני חיים. 

 

נתעודד ונחייה עם הנגיף? ניקח הימור? 

הנגיף לא נרדם הוא ממשיך לייצר וריאנטים חדשים כמו דלתא פלוס, הווריאנט הקליפורני ואחרים. אוי לנו אם אחד מהם יהיה אלים יותר מהדלתא ויחמוק מהחיסון אזי נצפה למגיפה עולמית חדשה. 

מספרים לנו כי מספר החולים עולה וגם מספר המאושפזים. 

 

מתחילת החודש שלושה נפטרים שניים חוסנו האחת עם מחלות רקע, השלישי לא חוסן. חשוב לציין כי העלייה מתונה ביחס לגלי הקורונה הקודמים. 

 

אנו קוראים כי בבריטניה נערכים לפתיחה מלאה של המשק למרות התחלואה כי חייבים לחיות חיים נורמליים בצד הנגיף. אומרים לנו שאפשר יהיה לעדכן את החיסון במהירות (באופן יחסי) אך יש רופאים שמזהירים מתחלואה קשה.

 

ארגון הבריאות העולמי מזהיר כי מדובר בנקודת זמן מסוכנת של מגפת הקורונה. הווריאנטים של הנגיף מנצחים מול החיסונים. אך מקרי המוות במגמת ירידה מבולבלים?! ואולי הבריטים צודקים. 

המחוסנים יכולים לחלות, האם המחוסנים יכולים להדביק? 

 

ככל הנראה כן. הסיכוי של אנשים מחוסנים להפיץ את הנגיף פחותים מאשר אצל לא מחוסנים. לעומת זאת העובדה שרוב המחוסנים שנדבקים הם ללא תסמינים ולא יודעים שנדבקו תורמת לכך שהם עלולים להדביק יותר. 

שכן גם לא מחוסנים א-סימפטומטיים מדבקים. יש צורך במחקרים מקיפים שיענו על שאלות אלה. אסור להיכנס לשאננות צריך לצאת מא"סק.

 

אנחנו מעדיפים גישה זהירה, מניעת התקהלויות המוניות, עטית מסכות במרחבים סגורים, המדינה תטיל הגבלות מתונות במשק, תחמיר בקריטריונים לבידוד והגבלות על הכניסה לארץ וחובת בדיקות קורונה. ימים יגידו...  

 

לסיכום, יש לומר:

מחוסני קורונה בטוחים יותר אך לא במאה אחוז. הסיכוי להידבקות במקומות סגורים ללא מסיכה גבוהה יותר. 

מתוך אכפתיות ואחריות לשלום הדיירים כל אורח שנכנס אלינו לבית שבעה כוכבים, מחויב במסיכה ובהצגת תו ירוק. אנו, הדיירים והעובדים נקפיד לעטות מסיכות במקומות סגורים, נמנע מנסיעה למדינות ששעורי התחלואה בהם גבוהים, כתומות או אדומות. 

"החיים שלי בשנה וחצי האחרונים, אמרה אחת הדיירות: אני משתמשת במסיכה, רוחצת את ידי, נזהרת מקרבה יתרה, אני מחוסנת בשתי מנות חיסון ומתרחקת מהנכדים ולא יוצאת לקונצרטים ואירועי תרבות כפי שנהגתי לפני המגיפה. לפני המגיפה נכדי ואני היינו קרובים, הייתי עוזרת להם בהכנת עבודות הבית ומופיעה באירועים בבית הספר. למזלנו, יש לנו חיי תרבות מלאים בדיור המוגן, בבית שבעה כוכבים. כולי תקווה שכל המשפחה תתחסן כדי שנוכל לחזור לשגרת חיינו הרגילה". 

אין ספק כי החיסון הוא המגן הטוב ביותר. אם כל האוכלוסייה תתחסן נהיה מוגנים בפני הווריאנטים השונים. 

 

פרידמן רינת MA  RN,

אחות אחראית –  דיור מוגן שבעה כוכבים

 

השאירו פרטים בכדי ליצור איתנו קשר
ואנחנו נחזור אליכם בהקדם האפשרי

צרו <br>
								קשר

צרו
קשר

סגרו <br>
								פנייה

סגרו
פנייה

השאירו פנייתכם

ונשוב אליכם

חייגו עכשיו

09-9610000